Instagram
Facebook
Önceki Etkinlik Sonraki

MOSKOVA ÇAYKOVSKİ SENFONİ ORKESTRASI
1.KATEGORİ : A BLOK / 400,00 TL 2.KATEGORİ :B BLOK / 375,00 TL 3.KATEGORİ : E-F-D BLOK / 300,00 TL 4.KATEGORİ : H-K-C-J-G BLOK / 250,00 TL

Tarih: 30 Nisan 2024, Salı - Saat: 20:00

CSO Ada Ankara Ziraat Bankası Ana Salon
Talatpaşa Bulvarı No: 38 Opera – Ankara

Etkinlik Tamamlandı!

Moskova Çaykovski Senfoni Orkestrası

Philippe Chizhevski, şef
Andrei Korobeinikov, piyano

 

L. V. Beethoven                    Do Majör 1. Piyano Konçertosu

                                         ***

P.I. Tchaikovsky                    5. Senfoni, Mi minör, Op.64 

Moskova Çaykovski Senfoni Orkestrası

1930 yılında Moskova Radyo Senfoni Orkestrası olarak kurulmuştur.  Sovyetler Birliği'nin dağılmasına kadar Orkestra, Sovyet Radyo Ağı'nın resmi orkestrasıydı.

1937'den günümüze kadar, bir çok önemli şef Orkestra'nın kendine özgü sanatsal tarzına ve kişiliğine katkıda bulundu: 1937-1953 yılları arasında Nikolay Glovanov, 1953-1961 yılları arasında Alexander Gauk ve 1961-1974 yılları arasında Gennady Rozhdestvensky.  1974 yılında Vladimir Fedoseyev liderliği üstlendi ve Orkestrayı Rusya'nın  ve dünyanın en beğenilen topluluklarından biri haline getirdi.

Orkestranın adı 1993 yılında Rusya Kültür Bakanlığı'nın kararıyla Moskova Radyosu Çaykovski Senfoni Orkestrası olarak değiştirildi. Orkestraya bu büyük Rus bestecinin adının verilmesi, Çaykovski tarafından yazılan birçok müziğin tanıtılmasındaki rolünün tanınması anlamına geliyordu.

Moskova Radyosu Çaykovski Senfoni Orkestrası geleneksel olarak efsanevi uluslararası Çaykovski Yarışması'na ve ayrıca Klin ve Votkinsk'teki Peter Çaykovski müzelerinde düzenlenen müzik akşamlarında yer almaktadır.  Orkestra, Shostakovich, Khachaturian, Miaskovsky, Prokofiev, Gliere, Sviridov, Boris Tchaikovsky ve Gubaidulina gibi önde gelen bestecilerin yeni eserlerinin prömiyerlerini gerçekleştirmiştir.  Ayrıca Taktakishvili, Toradze, Oganesyan, Melikov, Barkauskas, Tormis ve daha birçok eski Sovyetler Birliği'nin en iyi bestecilerinin eserlerinin ilk seslendirmelerini yapmıştır.  Yurtdışındaki konserleri arasında Londra, Tokyo, Paris, Milano, Münih, Frankfurt, Cenevre, Stockholm, Roma, Oslo, Prag ve diğer birçok büyük şehir yer almaktadır.

Tchaikovsky Senfoni Orkestrası, Viyana'daki Musikverein'ın prestijli Altın Salonu'nda konser sezonunu açmak üzere sürekli olarak davet edilen tek Rus orkestrasıdır.

Tchaikovsky Senfoni Orkestrası çok sayıda festivallerden de  davet almaktadır. Orkestra 1990 yılında, Festivalin 70. yıldönümü şerefine Salzburg Festivali'nde konser veren ilk Rus orkestrasıdır.

Vladimir Fedoseyev, yaklaşık 40 yıldır Moskova Radyosu Çaykovski Senfoni Orkestrası'nı seleflerinin geleneği doğrultusunda yönetiyor.  Maestro Fedoseyev, Orkestra'da onu diğer şeflerden ayıran ve dünya çapında ünlenmesine ve  beğeni kazanmasına yardımcı olan kendine has tarzıdır.

Andreï Korobeinikov, piyano

Klasik müziğin tartışmasız en hünerli ve yetenekli sanatçılarından biri olan Andreï Korobeinikov, yalnızca günümüzün önde gelen piyanistlerinden biri değil, aynı zamanda zamanımızın en araştırmacı ve sıra dışı sanatsal yorumcularından biri olarak görülmektedir.

1986'da Rusya'da doğan Korobeinikov, ilk piyano derslerini beş yaşında aldı. Sadece üç yıl sonra ilk profesyonel resitalini verdi.  Müzik için olağanüstü bir yeteneğe sahip olduğu açık olan Korobeinikov, 2001 yılında Moskova Devlet Çaykovski Konservatuarı'na girdi ve Profesör Andreï Diev'in sınıfında eğitimine devam etti. Mezuniyetinin ardından, Londra'daki Royal College of Music'ten lisansüstü performans derecesi almadan önce, "On Yılın En İyi Müzisyeni" gibi sıra dışı bir onura layık görüldü.

Olağanüstü müzik yeteneklerinin yanı sıra farkı alanlarda da araştırmalar yapmıştır. Moskova Konservatuarı'na devam ederken aynı zamanda Moskova Hukuk Üniversitesi'ne kaydoldu ve henüz 17 yaşındayken Hukuk Lisans Diploması aldı.  Gençliğinde boş zamanlarında, Fikri Mülkiyet hukuku üzerine çok ünlü bir metin de dahil olmak üzere çeşitli akademik hukuk eserleri yayınlamaya devam etti, hem müzik hem de şiir alanında üretken bir besteci oldu.

Korobeinikov şu anda konser piyanisti olarak üst düzey bir kariyere sahip ve dünyanın önde gelen orkestralarının birçoğuyla konserler veriyor. Bunlar ararasında Accademia Nazionale di Santa Cecilia, BBC Senfoni Orkestrası, Budapeşte Festival Orkestrası, Konzerthausorchester Berlin, Münih Senfoni Orkestrası, NHK Senfoni Orkestrası Tokyo, St Petersburg Filarmoni Orkestrası, Utah Senfoni Orkestrası ve Wiener Symphoniker ile verdiği konserler öne çıkmaktadır.

Korobeinikov, Orchestre de Paris, Orchestre National de France ve Orchestre Philharmonique de Radio-France gibi orkestralarla düzenli olarak konser verdiği Fransa'da çok tanınmaktadır. Birlikte çalıştığı şefler arasında Alain Altınoğlu, Vladimir Ashkenazy, Jean-Claude Casadesus, Vladimir Fedoseyev, Iván Fischer, Thierry Fischer, Lawrence Foster, Okko Kamu, Mikhail Pletnev, Andris Poga, Yuri Temirkanov ve Antoni Wit yer alıyor.

Andreï Korobeinikov.  Vadim Repin (keman) ve Alexander Kniazev (viyolonsel) ile kurduğu trio da adından çokça söz ettirmektedir. Korobeinikov ayrıca Boris Berezovsky, Henri Demarquette, Johannes Moser ve Borodin Quartet gibi saygın sanatçılarla düzenli olarak iş birliği yapmaktadır. Oda müziği takımları, Gstaad Menuhin Festivali, La Roque d'Anthéron ve Verbier Festivali gibi dünyanın en prestijli yaz festivallerinin birçoğunda düzenli olarak yer almaktadır.

Korobeinikov'un diskografisi, repertuarının genişliğinin ve benzersiz yorum yeteneklerinin bir kanıtıdır.  Kayıtları, birçok kez prestijli Diapason d'Or de l’année gibi çok sayıda ödüle layık görülmüştür.

 

Philippe Chizhevski, şef
 

Eleştirmenler tarafından "En sıra dışı, hatta bazı açılardan abartılı, ama aynı zamanda orijinal ve alışılmadık derecede derin" olarak adlandırılan şef Philippe Chizhevski Moskova doğumlu ve Moskova Konservatuvarı mezunu olup Rusya’nın en önemli genç sanatçılarındandır.

Chizhevski, Tokyo Senfoni Orkestrası, Brno Filarmoni Orkestrası, Brandenburgische Staatsorchester, Litvanya Oda Orkestrası, Devlet Svetlanov Senfoni Orkestrası (2021'e kadar sanat yönetmeni Vladimir Jurowski) gibi orkestralarla devamlı koınuk şef olarak yer almaktadur.

Ulusal Rus Orkestra Şefi Yarışması ödüllü (2008); "Operada En İyi Orkestra Şefi Çalışması" dalında Altın Maske tiyatro ödülü (2019); uluslararası BraVo müzik ödülü sahibidir. (2019).

 

2014 - 2022 yılları arasında Bolşoy tiyatrosunda konuk şef olarak görev almış ve  Bolşoy Tiyatrosu Barok Müzik Festivali’nin de sanat yönetmenliğini yapmıştır.

Galeri