Instagram
Facebook
Önceki Etkinlik Sonraki

GILGAMIŞ, PARLANDO OPERA KONSER VERSİYONU
SALON 250.00 TL - BALKON 200.00 TL

Tarih: 29 Nisan 2024, Pazartesi - Saat: 20:00

Bilkent Konser Salonu
Üniversiteler 1598. Cd. No:1 Bilkent Çankaya/Ankara

Etkinlik Tamamlandı!

DÜNYADA İLK SESLENDİRİLİŞİ

Gılgamış, parlando opera konser versiyonu
 

Gılgamış,tatihte bilinen ilk yazılı destan üzerine Onur Türkmen’in bestelediği bir parlando operadır. Opera  ve tiyatroyu yenilikçi bir anlayışla bir araya getirir. Eserin metni günümüz Türk Edebiyatı’nın önde gelen isimlerinden Şebnem İşigüzel tarafından yazılmıştır. Eser, insanlığın kadim sorunsallarına odaklanarak, "insan nedir?" sorusunun yanıtını arar.

Gılgamış Parlando Opera tek perde ve 80 dakikadır. Eserin, sahnelenme öncesi konser versiyonunun dünyada ilk seslendirilişi festivalimizde gerçekleşecektir.

            

Besteci Onur Türkmen
Librettist Şebnem İşigüzel
Şef         Orhun Orhon

 
Oyuncular

Anlatıcı Pelin Şahin
Enkidu Özgür Deniz Kaya
Gılgamış Çağrı Turan

          
             
           
Koro
Rengin Güney, Tuğba Ezer, Alp Utku, Cem Değirmen, 


Orkestra
Beste Keleş, flüt 
Fevzi Onur Ustabaş, klarinet

Ulaş Yurtoğlu, obua, zurna
Cem Güngör, trombon
Alican Öztan, perküsyon
İmge Tilif, keman
Ali Başeğmezler, viyola
Gözde Yaşar, çello
Gizem Sözeri, kontrbas

 

 

 

                               

Fazlı Orhun Orhon, şef

Kuşağının önde gelen orkestra şeflerinden olan Orhon, orkestra şefliği alanında Profesör Gürer Aykal ile çalışmıştır. Dönem ve stil özelliklerine sadık yorumları ve çağdaş Türk Bestecileri yorumları ve kayıtları ile beğeni toplamış, birçok olumlu eleştiri almıştır. Orhon, Dünya Gençlik Orkestrası (WYO), Türk Yunan Gençlik Orkestrası (GTYO), Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrası (UGSO) gibi ulusal ve uluslararası topluluklarda da etkin rol üstlenmiştir. 2008 yılında Türk Yunan Gençlik Orkestrası’nda Vladimir Ashkenazy’nin asistanlarından biri olmuş ve 2011 yılında Almanya'da bir çalıştayda ünlü şef Kurt Masur ile aktif olarak çalışma şansını yakalamıştır. Yine 2011 yılında öğrencileri ile kurduğu Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası, ilgi ile karşılanmış ve başta Ankara Müzik Festivali olmak üzere pek çok saygın etkinlikte sahne almıştır. 2017 yılı itibarı ile Orhon, modern müzik yorumu üzerine seçkinleşen İstanbul merkezli Hezarfen Topluluğu’nun ve NK Ensemble’ın konuk şefi olmuştur.

Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda öğretim üyesi olarak çalışmakta olan Orhun Orhon,

Onur Türkmen, besteci

Onur Türkmen’in (1972, Eskişehir) besteciliği iki ayrı kavram etrafında şekillenir. Birincisi Türk müziği makam ve çalgıları üzerine odaklanan Hat, diğeri ise şiir, drama ve ayinin girişik ilişkilerini araştıran Ayinsel Dramadır.

2022 yılından itibaren bu iki yaklaşımı da içeren bir spiritüel akış ortaya koyan Hal isimli bir yeni bir konsept üzerinde çalışmaya başlamıştır. İlk Hal exxi. jahrhundert’in siparişi üzerine yazılmıştır.

Gel isimli orkestra eseri, 2023 yılında, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100.yılı için gerçekleştirilen bir CD projesi için Howard Griffiths yönetiminde, Deutsche Symphony Orchestra Berlin tarafından kaydedilmiştir.

2018 Donizetti Klasik Müzik ödüllerinde yılın bestecisi ödülünü almıştır. Kemancı Ellen Jewett’in siparişini vererek seslendirdiği solo keman eseri 2019 yılında Naxos Records tarafından yayınlanmıştır.

Şu ana kadar yazmış olduğu iki Ayinsel Drama (Sailing to Byzantium ve Songs from a Circle) Yurodny Ensemble (Dublin) ve Diamanda La Berge Dramm (Amsterdam) tarafından seslendirilmiş,  Culture Ireland Grant (2015), Art Council of Ireland New Work Award (2019) ve Eduart van Benium Stichting (2018) desteklerini kazanmıştır. University of California Davis (2016), Würzburg Hochschule für Musik (2017), University of Memphis (2020), University of Bristol (2021) gibi kurumlarda müziği üzerine konuşmalar yapmış, ustalık sınıfları vermiştir.

Şarkı kavramı ile Türk Müziği çalgı ve makamlarının yeni müzikte kullanımı üzerine odaklananan NK Ensemble’nin sanat yönetmenidir. Türkmen, Avrupa Araştırma Konseyi (ERC) projesi “Beyond East and West”in iş birlikçisidir.

Türkmen, bestecilik eğitimini önce Berklee College of Music’te ve daha sonra İlhan Usmanbaş’ın öğrencisi olarak İTÜ MIAM’da almıştır.

Halen Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde öğretim üyesi ve dekan yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

 

Şebnem İşigüzel, yazar

1973 doğumlu. Antropoloji eğitimi aldı. İlk kitabı, Hanene Ay Doğacak, 1993 yılında yayınlandı ve Yunus Nadi Öykü Ödülü’ne değer bulundu. Ardından sırasıyla şu kitapları yayınlandı: Öykümü Kim Anlatacak? (Öykü, 1994) Eski Dostum Kertenkele (roman, 1996) Neşeli Kadınlar Arasında (deneme, 2000) Kaderimin Efendisi (öykü, 2001) Sarmaşık (roman, 2002) Çöplük (roman, 2004) Resmigeçit (roman 2008)

Kirpiklerimin Gölgesi (roman, 2010) Venüs (roman,2013) Gözyaşı Konağı Ada 1876 (roman, 2016) Ağaçtaki Kız (roman,2017) 1998 yılında kızı Tamar’ı dünyaya getirdi, anne oldu.

2011 yılında oğlu Ararat dünyaya geldi. Romanları yayınlandığı dillerde çok sevildi, çok okundu.

Şebnem İşigüzel, İstanbul’da yaşıyor ve hayatını yazarak sürdürüyor.

Galeri