Instagram
Facebook
Önceki Etkinlik Sonraki

ORKESTRA AKADEMİK BAŞKENT
1.KATEGORİ : 250,00 TL - 2.KATEGORİ: 200,00 TL - 3.KATEGORİ : 175,00 TL

Tarih: 19 Nisan 2024, Cuma - Saat: 20:00

CSO Ada Ankara Tarihi Salon
Talatpaşa Bulvarı No: 38 Opera – Ankara

Etkinlik Tamamlandı!

Orkestrası Akademik Başkent
Sibil Arsenyan, şef
Veriko Tchumburidze, keman
Elman Mecid, marimba

 

Tolga Tüzün                              Winter Worries

                          Alkış Ince Çizgi Vektör Simgesi Düzenlenebilir Kontur Pixel Mükemmel Mobil  Ve Web Için Stok Vektör Sanatı & Simge'nin Daha Fazla Görseli - iStock

Pablo de Sarasate                     Ziguenerweisen, Op.20
                                                                    Veriko Tchumburidze, keman

  Alkış Ince Çizgi Vektör Simgesi Düzenlenebilir Kontur Pixel Mükemmel Mobil  Ve Web Için Stok Vektör Sanatı & Simge'nin Daha Fazla Görseli - iStock


Pablo de Sarasate                     Carmen Fantezisi Op.25
                                                              Allegro Moderato
                                                              Moderato
                                                              Lento Assai
                                                              Allegro Moderato
                                                              Moderato
                                                                        Veriko Tchumburidze, keman

Alkış Ince Çizgi Vektör Simgesi Düzenlenebilir Kontur Pixel Mükemmel Mobil  Ve Web Için Stok Vektör Sanatı & Simge'nin Daha Fazla Görseli - iStock

Nikos Skalkottas                       5 Yunan Dansı
                                 Epirotikos
                                 Kretikos
                                 Tsamikos
                                 Arkadikos
                                 Kleftiko

Alkış Ince Çizgi Vektör Simgesi Düzenlenebilir Kontur Pixel Mükemmel Mobil  Ve Web Için Stok Vektör Sanatı & Simge'nin Daha Fazla Görseli - iStock                             

Emmanuel Séjourné         Marimba Konçertosu
                                                     Avec force
                                                     Tempo souple
                                                     Rythmique, Energique
                                                               Elman Mecid, marimba
       

 

 

Orkestra Akademik Başkent

29 Ekim 2003 tarihinde Başkent Üniversitesi Kurucusu ve Yönetim Üst Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sayın Mehmet Haberal'ın himayelerinde kurulmuştur. Kuruluşunu ve 2018 yılına kadar birinci şefliğini Ertuğ Korkmaz ve sanat yönetimini İsmail Lütfü Erol üstlenmiştir. Orkestra Akademik Başkent; Ankara'da başta Başkent Üniversitesi Bağlıca Kampüsü'nde ve Ankara'nın çeşitli konser salonlarında verdiği periyodik konserlerinin yanı sıra Türkiye'nin çeşitli kentlerine ve yurt dışına konser turneleri yapmış, festival konserleri vermiş ve kayıtlar gerçekleştirmiştir. Dağarında, barok dönemden çağdaş müziğe kadar geniş bir yelpazede eserler yer alan orkestra, pek çok eserin dünyadaki ilk seslendirilişini gerçekleştirmiş, olumlu eleştiriler almıştır.

Orkestra; Aneleen Lenaerts, Benyamin Sönmez, Cihat Aşkın, Davide Alogna, Emre Elivar, Emre Şen, Enrique Batiz, Gökhan Aybulus, Gustav Rivinius, Gülsin Onay, Gürer Aykal, İdil Biret, İgor Pikayzen, Lucienne Renaudin-Vary, Martin Berkofsky, Rocco Filippini, Salvatore Accardo, Soyoung Yoon, Tunç Ünver gibi tanınmış solist ve şefler ile; Kamerhan Turan, Rauf Paşaoğlu, Gülüm Sürmen Ötenel, Sibel Sarıcan Gündüz, Sevinç Keser Varol, Kaan Yüksel, Cem Çeliksırt ve Berkcan Akıncı gibi aynı zamanda Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı bünyesinde yer alan saygın sanatçılarımızla ve kendi bünyesi içerisindeki müzisyenlerin solistliği ile de konserler gerçekleştirmiştir.

Orkestra Akademik Başkent, geçmiş yıllar içerisinde St. Petersburg Piyano Festivali'ne davet edilmiş ve UNESCO'nun kuruluşunun 60. yılı kapsamında düzenlenen bu festivale Türkiye'den davet edilen ilk orkestra olarak açılış konserini gerçekleştirmiştir. Topluluk, 2017 yılında Üzeyir Hacıbeyov Uluslararası Festivali kapsamında Bakü'ye davet edilmiştir. 2018 yılında, Çağsav tarafından yayınlanmış olan Türk Gitar Konçertoları albümünde yer almıştır. 2022 yılında ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü ile iş birliğine girmiş, PanaromicWeb firması desteği ile Türkiye’nin ilk VR konser kaydını gerçekleştirmiştir. 2018 yılından bu yana orkestranın genel sanat direktörlüğü ve birinci şefliğini Orhun Orhon üstlenmiştir.

Elman Mecid, marimba

1996'da Ankara'da müzisyen bir ailede doğdu. Müzik eğitimine 2002'de Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık Okulunda Piyano Sanat Dalı’nda başladı. 2006-14 yıllarında Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı’nda Aydın Mecid'in öğrencisi oldu.

Bilkent Senfoni, Cumhurbaşkanlığı Senfoni, Eskişehir Anadolu Senfoni, Azerbaycan Devlet Senfoni, Plovdiv Senfoni Orkestralarıyla solist olarak konserler verdi. 2014 yılında Uluslararası İstanbul Müzik Festivalinde iki konser gerçekleştirdi. Türkiye Ulusal Gençlik Filarmoni Orkestrası üyesi olarak birçok ülkede konser verdi. 2016 yılında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile Emmanuel Sejourne'nin Marimba ve Yaylı Çalgılar Konçertosunu seslendirdi. Hamburg Percussion Ensemble ile Almanya'da birçok konsere katıldı. 2018'de Bilkent Tiyatro Salonunda  solist olarak yer aldı. 2019'da Landesjugendsinfonieorchester Hessen ile solist olarak beş konserlik Almanya turnesi gerçekleştirdi. Elman Bayreuth Junge Künstler Festivalinde dört solo konser verdi. Kendisinin’de kurucusu olduğu Reverberation Percussion Trio ile Almanya ve Türkiye’de konserler verdi.  RVB trio ile 2023 yılında “Hbryd” adında albüm çıkardı. 2023 yılında Avustralya’nın Sidney’de Live at Yours festivali ve Orange şehrinde Orange Chamber Music festivalinde yer aldı.

Bir çok ödül ve yarışmalar kazandı. 

2016 yılında İstanbul Kültür Sanat Vakfı Aydın Gün Teşvik Ödülüne layık görüldü. Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı bursunu kazandı ve Azerbaycan'ın Altın Kitabında yer aldı. Elman Mecid  ÇEV Türkiye Çağdaş Eğitim Vakfı Genç Yetenekler Projesi tarafından desteklenmektedir.

​Yüksek lisans eğitimine  Hamburg'da Hochschule für Musik und Theater'da Prof. Cornelia Monske ile devam etmektedir.

 

Veriko Tchumburidze, keman

Adana'da Gürcü bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Veriko Tchumburidze, ilk eğitimini Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda Selahattin Yunkuş ve Lily Tchumburidze ile aldı. 2010 yılında Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler (YMWS) projesinin bursiyeri olarak Viyana'daki MDW'de Dora Schwarzberg ile çalışmaya başladı. 2015-2022 yılları arasında Profesör Ana Chumachenko'nun sınıfında çalıştı ve 2022'den beri Münih Musikhochschule'de Dirk Mommertz ve Raphael Merlin ile oda müziği alanında ikinci yüksek lisans çalışmalarına devam ediyor. Albert Markov, Shlomo Mintz ve Igor Ozim'in ustalık sınıflarına, Seiji Ozawa Academy Masterclass'ına ve İsviçre'de Verbier Festival Academy'ye katıldı.

2016 Uluslararası Henryk Wieniawski Keman Yarışması'nı 20 yaşında kazandıktan sonra  Veriko Tchumburidze büyüleyici bir solist, oda müzisyeni ve kayıt sanatçısı olarak ün kazandı ve Varşova Filarmoni'den Melbourne Senfoni Orkestrası'na kadar dünyanın önde gelen orkestralarıyla Carnegie Hall ve KKL Luzern gibi efsanevi salonlarda düzenli olarak konser gerçekleştridi. Yarışmanın direktörü Andrzej Wituski, "O geleceğin nefesi" diyor ve ekliyor: "Bizi kendi hayal dünyasına yaklaştırıyor." Veriko'nun oda müziği partnerleri arasında Quatuor Ebène, Marc-André Hamelin ve Sol Gabetta yer alıyor. Veriko Tchumburidze, 2016 yılından bu yana Deutsche Stiftung Musikleben tarafından ödünç verilen 1756 Milano yapımı bir Giambattista Guadagnini keman çalıyor.


Sibil Arsenyan, şef

1990 İstanbul doğumlu Sibil Arsenyan müzik eğitimine besteci ve piyanist Sirvart Karamanukyan’dan piyano dersleri alarak başladı. Öğrencilik yıllarında solist ve eşlikçi olarak konserlerde yer aldı, öğrencisi olduğu Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi’nin tiyatro topluluğu için tiyatro müzikleri besteledi ve icra etti. Eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü ve Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü Kompozisyon Dalı’nda çift anadal yaparak sürdürdü; mezun olduğu yıl kabul ediliği İstanbul Teknik Üniversitesi Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nde (MİAM) Orkestra Şefliği Dalı’nda yüksek lisans eğitimini tamamladı.

Arsenyan, profesyonel şeflik kariyerine 2015-2016 sezonunda Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrası’nın şefi olarak başladı. 2017-2021 sezonları boyunca Tekfen Filarmoni Orkestrası bünyesinde şef yardımcılığı ve müzik kütüphaneciliği görevlerini üstlenen müzisyen, 2017-2022 yılları arasında Ataşehir Belediyesi Çocuk Korosu’nun şefliğini yaptı. Sesin Yolculuğu Genç Besteciler Festivali, Klasik Keyifler Besteciler Kazanı, MİAM bestecilerinin yeri aldığı konferans açılış konserleri ve albüm kayıtlarında, birçok genç bestecinin eserlerinin dünya prömiyerlerini gerçekleştirdi. MİAM Perküsyon Topluluğu ile Nisan 2017’de Edgard Varèse’in Ionisation (1931) eserinin Türkiye’de ilk seslendirilişini yaptı. Çeşitli ulusal ve uluslararası festivallerde izleyiciyle buluşan Arsenyan, Gürer Aykal ve Rengim Gökmen gibi şeflerin ustalık sınıflarında ve Cemi’i Can Deliorman, Burak Onur Erdem, Ragnar Rasmussen, Paulo Vassalo Lourenço ve Robert Mlkeyan ile koro şefliği çalıştaylarında aktif katılımcı olarak çalışma şansını yakaladı. Arsenyan’ın repertuvarı klasikten çağdaş müziğe uzanırken koro, perküsyon, oda müziği ve senfonik eserler içermektedir.

2021-2022 sezonunda Bilkent Senfoni Orkestrası, Karşıyaka Oda Orkestrası ve CRR Genç Oda Orkestrası’nı ilk defa yöneterek Ankara, İzmir ve İstanbullu müzikseverlerle buluştu. Arsenyan, ülkemizin önde gelen çağdaş müzik topluluklarından Hezarfen Ensemble ile çeşitli projelerde aynı sahneyi paylaşmaya devam ediyor. Ekim 2022 itibariyle Vartanants Korosu’nun şefliğine atanan Arsenyan, koro ve orkestra şefliği faaliyetlerine devam ediyor; Haziran 2021 itibariyle Borusan Sanat bünyesinde faaliyet gösteren Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Borusan Quartet ve Borusan Çocuk Korosu topluluklarının yönetici yardımcısı olarak görev yapıyor.

Galeri

Orkestrası Akademik Başkent
Elman Mecid
Veriko Tchumburidze