Instagram
Facebook
Önceki Etkinlik Sonraki

NEW SILK ROAD DUO / ÇAĞATAY AKYOL & WEI WU
75.00 TL

Tarih: 20 Nisan 2023, Perşembe - Saat: 20:00

Çankaya Sahne
Remzi Oğuz Arık Mah Paris Caddesi No: 49B D:A Çankaya/Ankara

Etkinlik Tamamlandı!

20 Nisan, Perşembe
Çankaya Sahne, 20.00

New Silkroad Duo
Çağatay Akyol &  Wei Wu 

J. S. Bach  Seçmeler
C. Debussy Seçmeler
Çin ve Anadolu’dan Halk Müziği Seçmeleri
Arp ve Şeng için Doğaçlama

 

Müzikal Kesişmeler
Şenginin sesiyle dinleyenleri büyüleyen Wu Wei ve arpı ile Anadolu’nun unutulan tonlarını yakalayan Çağatay Akyol müzikseverleri daha önce rastlamadıkları ezgilerle tanıştırıyor. Uluslararası üne sahip şeng virtüözü Wu Wei, 3000 yıllık enstrümanını geleneksel sınırlarının ötesine taşıyıp 21. yüzyıla getiriyor. Arp sanatçısı Çağatay Akyol ise efsanelere konu olmuş, binlerce yıllık geçmişe sahip arpı günümüze taşıyor. Bach ve Debussy ile de karşılaşacağımız bu mistik yolculukta seyircileri büyülü sesler bekliyor olacak.

 

Çağatay Akyol, arp
Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nda solo Arp sanatçısı olan Çağatay Akyol ülkemizin son dönem gerek yurt içi gerekse uluslararası alanda adından sıkça söz ettiren müzisyenlerindendir.

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı’nda eğitimini tamamlayan Çağatay Akyol, 1991 de Alman Akademisyenler (D.A.A.D.) bursu ile Berlin Muzik Akademisi’nde Mariana Schmidt Kriceberg ve Regina Herving ile çalışarak 1993 yılında üstün dereceyle mezun oldu.

Claudio Abbado, Bernard Haitink, Riccardo Chailly, Peter Eotvos, Michael Gielen, Yakov Kreisberg, James Judd, Giuseppe Sinopoli, Tugan Sokhiev, Daniel Gatti ve Daniel Harding gibi dünyaca ünlü şeflerle çalıştı.

2012 yılında Anadolu enstrümanlarıyla Arp'ı buluşturan ve Türk müzisyen Ferhat Erdem’le birlikte gerçekleştirdikleri ARPANATOLIA’yı kurdu ve bu proje ile birçok yurt içi ve yurt dışı konserler gerçekleştirdi.

Wei Wu, sheng
Çin’in 3000 yıldan daha eski bir geleneğine sahip üflemeli olarak çalınan bir nevi ağız orgu olarak tanımlanan “Sheng” adlı enstrümanın günümüzdeki en büyük temsilcisidir.

Çin'de doğdu ve Şanghay Müzik Konservatuarı’nda Sheng eğitimi aldı. 1995 yılında DAAD bursu kazandı ve Berlin'deki Hans Eisler Müzik Akademis’nde okudu. Şu anda sanat hayatına Berlin’de devam eden sanatçı 2013’ten beri de Shanghai Konservatuvarı’nda profesördür. Bir sheng solisti olarak, hayatını eski enstrüman olan Sheng’i yenilikçi bir enstrümana dönüştürmeye adamıştır.

1996 ve 2002 yıllarında “Musica Vitale Almanya” ödülü, 2004 “Küresel Kök” Alman Dünyası Müzik ödülü, 2011'de Edinburgh Uluslararası Festivali tarafından Herald Angels Ödülü ve Myung-Whun Chung yönetimindeki Seul Filarmoni Orkestrası ile kaydettiği bir Sheng Konçertosu “Unsuk Chin's 3 Concertos” CD'si ile, “Uluslararası Klasik Müzik Ödülü 2015" ve "BBC Müzik Dergisi Ödülü 2015" ödüllerinin sahibidir.

Galeri

Çağatay Akyol
Wei Wu