Instagram
Facebook
Önceki Etkinlik Sonraki

KENNY BARRON TRIO
200.00 TL - 160.00 TL - 120.00 TL - 80.00 TL

Tarih: 19 Nisan 2023, Çarşamba - Saat: 20:00

CSO Ada Ana Salon
Talatpaşa Bulvarı No: 38 Opera – Ankara

Etkinlik Tamamlandı!

19 Nisan, Çarşamba
CSO Ada Ana Salonu, 20.00


Kenny Barron Trio
   

Kenny Barron   piyano
Kiyoshi Kitagawa kontrabas
Jonathan Blake davul

    

 

Kenny Barron
Caz dünyasının en iyi piyanistlerinden biri olarak kabul edilen Kenny Barron, davulda Johnathan Blake ve kontrabasta Kiyoshi Kitagawa ile festivalde.

Henüz 14 yaşındayken caz dünyasına adım atan, bu serüvende Dizzy Gillespie, James Moody, Milt Jackson gibi ustalarla çalışan, 9 kez Grammy’e aday gösterilen, 200’ün üzerinde kayıtta imzası bulunan ve  American Jazz Hall of Fame tarafından, yaşam boyu başarı ödülüne layık görülen Kenny Barron ayrıca hayatını adadığı caz dünyasına önemli yetenekler kazandırmak için eğitmenlik yapıyor.

Ünlü caz piyanisti Kenny Barron, pek çok ünlü sanatçının doğum yeri olan Philadelphia’da 1943 yılında dünyaya geldi. Annesi Kenny’i küçük yaşlarda piyano ile tanıştırdı. 6 yaşında piyano çalmaya başlayan Kenny, kendileri de birer cazcı olan ağabeyleri ve babasının da yönlendirmesiyle 14 yaşında yaşadığı şehir Philadelphia’da profesyonel olarak piyano çalmaya başladı.

Cazla olan bu profesyonel tanışıklığı Kenny’i 15 yaşında New York’a sürükleyecek, genç piyanist 19 yaşına geldiğinde Dizzy Gillespie’nin grubunda çalmaya başlayacaktı.

“Beyninizle çalarsınız, ancak kalbiniz sizi yönlendirmeli”

Cazda emprovizasyonu (doğaçlama) korumaya çalışan ve melodiye önem veren Barron piyanist ve besteci kimliğinin yanı sıra aynı zamanda da 30 yıllık bir eğitmen. 25 yıl Rutgers Üniversitesi’nde aranjman ve bestecilik eğitimi veren Barron daha sonra Juilliard Konservatuvarı'nda piyano dersleri vermeye devam etti.

Kenny Barron öğrencilerle ilgili olarak şunları söylüyor: “Gençler gerçekten çok iyi ve harikalar. Bazen de korkutucular. Özellikle teknik terminolojide ve okuma konularında benim onların yaşında olduğumdan çok daha ileriler. Ancak bir dezavantajları var. Müzik öğrenmedeki temel problemlerden birisi duyguları göremiyor oluşunuzdur. Beyninizle çalarsınız fakat kalbiniz sizi yönlendirmeli. Sanırım bunu zaman geçtikçe öğrenecekler.”

Kenny Barron eğitmenlik süreci boyunca David Sanchez, Terence Blanchard ve Regina Bell gibi pek çok yetenekli öğrenci yetiştirdi.

Kiyoshi Kitagawa, kontrabas
Kitagawa ilk olarak bas gitar çaldı ve lise öğrencisiyken bir rock grubunda yer aldı. Kansei Gakuin Daigaku'da öğrenciyken kontrbasa geçti ve 1980'lerde Sadayasu Fuji ve Takashi Furuya ile çaldı. Ekim 1988'de Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti ve New York'ta yaşamaya başladı.

Winard Harper'ın Harper Brothers grubuna katılan Kitagawa, 1980'lerin sonu ve 1990'larda Kenny Barron, Andy Bey, Jon Faddis, Kenny Garrett, Jimmy Heath, Susannah McCorkle, Makoto Ozone, Ben Riley ve Terrell Stafford ile çaldı. Barron'la 2000'lerde birkaç kez, Brian Blade ve Danny Grissett'le ve 2010'larda Regina Carter ve Charles McPherson'la çalıştı.

Johnathan Blake, davul
Caz kemancısı John Blake Jr'ın oğlu olan Johnathan Blake, davul çalmaya on yaşındayken başladı; ilk deneyimini memleketinde Lovett Hines Gençlik Topluluğu'nda kazandı. George Washington Lisesi'nden mezun olduktan sonra William Paterson Üniversitesi'nde Rufus Reid, John Riley, Steve Wilson ve Horacee Arnold ile caz çalıştı. Bu süre zarfında Roy Hargrove ve David Sánchez ile birlikte Oliver Lake Big Band'de profesyonel müzisyen olarak çalışmaya başladı. 2006 yılında ASCAP Genç Besteciler Ödülü'nü aldı; ertesi yıl Rutgers Üniversitesi'nde kompozisyon yüksek lisansını tamamladı.

İlk kayıtları 1996'da Norman Simmons tarafından yapılan Blake, 2000'li yıllarda Mingus Big Band ile çalıştı ve grubun Grammy adayı Tonight at Noon (2002) ve I Am Three (2005) albümlerinde yer aldı. Ayrıca Ronnie Cuber, Russell Malone, Randy Brecker ve 2009'da JazzBaltica'da birlikte sahne aldığı Joe Locke ile çaldı.

2012'de Sunnyside Records, Blake'in saksafoncu Mark Turner ve Jaleel Shaw ile birlikte yer aldığı ilk albümü The Eleventh Hour'u yayımladı. Thomas Maintz ve Scott Colley ile birlikte Present adlı ortak albümü sundu. 2014'te Criss Cross Jazz için Gone, But not Forgotten adlı albümü ve 2019'da Trion (Chris Potter ve Linda Oh ile üçlüsü) adlı çift albümü yayımlandı. Homeward Bound albümü 2021'de Blue Note etiketiyle yayımlandı.

Blake, Brooklyn Jazz Session (2011) albümünü Benjamin Koppel, Kenny Werner ve Scott Colley gibi müzisyenlerle kaydetti. 2018'de Dr. Lonnie Smith'in All in My Mind (Blue Note) albümünde Jonathan Kreisberg ile çalıştı. 2019'da Kálmán Oláh Quartet'in (John Hébert ve Tim Ries ile) ve Oded Tzur quartet'in bir üyesiydi. Ayrıca Omer Avital, George Colligan, Wayne Escoffery, Tom Harrell, Brian Lynch, Donny McCaslin, Monday Michiru, Alex Sipiagin, Jack Walrath ve Greg Abate (Magic Dance: The Music of Kenny Barron) kayıtlarında dinlenebilir. Caz alanında Blake, 80den fazla kayıtta davulları çalmıştır.

Galeri

video cover image Video
Kenny Barron Trio
Kenny Barron Trio