Instagram
Facebook
Önceki Etkinlik Sonraki

KARŞIYAKA ODA ORKESTRASI
80.00 TL - 60.00 TL - 40.00 TL

Tarih: 6 Nisan 2023, Perşembe - Saat: 20:00

CSO Ada Ankara Tarihi Salon
Talatpaşa Bulvarı No: 38 Opera – Ankara

Etkinlik Tamamlandı!

6 Nisan, Perşembe
CSO Tarihi Salon, 20.00


Karşıyaka Oda Orkestrası
İbrahim Yazıcı, şef
Nil Kacamangilçello

 

T. Albinoni Adagio
R. Schumann Viyolonsel Konçertosu Op.129 la minör
            Nicht zu schnell 
            Langsam 
            Sehr lebhaft

                            ***

E. Grieg        Holberg Suit Op.40
İ. Yazıcı Veysel'e  Armağan "ilk seslendiriliş"


Karşıyaka Oda Orkestrası
Karşıyaka Oda Orkestrası (KODA)
Türkiye’de ilçe belediyeleri arasında kadrolu sanatçılarla kurulan ilk oda orkestrası olma ayrıcalığını taşıyan KODA, klasik müzik alanında Karşıyaka’yı yurt içi ve yurt dışında temsil etmektedir. Sezon boyunca Hikmet Şimşek Sanat Merkezi’nde ayda iki kez verdiği konserlerin dışında ulusal ve uluslararası festivallerde de yer alan orkestra, birçok sosyal sorumluluk projesi de gerçekleştirmektir. 2017 yılında Donizetti Klasik Müzik Ödülleri'nde 'Yılın Orkestrası' ödülüne layık görülmüştür. KODA’nın sanat yönetmenliğini İbrahim Yazıcı yürütmektedir


 

İbrahim Yazıcı, şef

1970 yılında Ankara'da doğdu. Müziğe olan ilgisi çok küçük yaşlarda kendini gösterse de ailesi üzerinde durmadı ve klasik eğitim aldı. 16 yaşına geldiğinde içindeki müzik tutkusu baskın geldi ve H.Ü. Ankara Devlet Konservatuarı'na girdi. Piyano, bestecilik ve orkestra şefliği okudu. Çalışmalarına “Conservatoire Regionale de Musique de Perpignan” da devam etti ve üç “Premier Prix” ile bu okulu bitirdi.  Ayrıca Gilbert Varga ile çalıştı ve çeşitli ustalık sınıflarına katıldı. Hacettepe Üniversitesinden yüksek lisans derecesi alan sanatçı Bilkent Üniversitesi’nde başladığı sanatta yeterlilik programını Dokuz Eylül Üniversitesi’nde tamamladı.

İbrahim Yazıcı'nın yoğun ve çeşitli şeflik kariyeri 1995 yılında Ankara Devlet Operası'nda başladı ve kısa sürede Lucerne Senfoni Orkestrası, WDR Senfoni Orkestrası Köln, Taipei Senfoni Orkestrası, New Japan Philarmonie, Brandenburgische Staatorchester, Wuppertal Senfoni Orkestrası, Camerata de France, Ensemble Resonanz Hamburg gibi orkestraları yönetti. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Türkiye'deki tüm büyük senfoni orkestraları ve bu orkestraların yanı sıra, Berlin Philharmonie, Vienna Konzerthaus, Essen Philharmonie, Moscow International Music House, Laeiszhalle Hamburg, Liederhalle Stuttgart, Palais des Beaux Arts Bruxelles, Berlin Konzerthaus, Tel Aviv Sahne Sanatları Merkezi ve Seul Sanat Merkezi gibi prestijli konser salonlarında sahne aldı. 2000 yılında Valencia Puccini Festivalinde “Suor Angelica” ve “Gianni Schicchi” yi yönetti. Nisan 2008'de Türkiye Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasıyla Moskova'daki Uluslararası Müzik Evi'nde konser yaptı. Europäischer Musik Sommer Berlin, CBS Kore, Bella Pais, Mersin ve İstanbul Uluslararası Müzik Festivallerinde de yer aldı. 2012 ve 2013'de Fazıl Say'ın Nazım Oratoryosunu Wuppertal, Essen ve Frankfurt'ta yankı getiren konserlerde yönetti.

 Ahmed Adnan Saygun, Fazıl Say, Muammer Sun, Turgay Erdener gibi Türk bestecilerin birçok eserini CD ve DVD'ye kaydetti.

 İbrahim Yazıcı 2002 yılında Hacettepe Üniversitesi'nin "Sanatsal Teşvik Ödülü" nü almış, 2005 yılında İtalya Cumhurbaşkanı tarafından verilen "Cavaliere dell'Ordine della Stella d'Italia" ve 2012 yılında "Yılın Şefi" ödülünü almıştır.

 2017 yılından bu yana besteciliğe de yönelen Yazıcı’nın Dört Şarkı, Apollo Senfonik Şiiri, Kadın’ım, Tema ve Varyasyonlar adlı senfonik eserleri, Viyolonsel Piyano Sonatı ve Piyanolu Şarkıları vardır.   

Hacettepe Üniversitesi, Ankara Devlet Konservatuarı ve Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'nde dersler verdi. 1998'den 2007'ye kadar Devlet Çok Sesli Korosu'nun şefliğini yaptı. Bu toplulukla dünyayı dolaştı, çeşitli prestijli salonlarda yönetti, birçok ödül aldı, birçok kayıt yaptı ve çok sayıda milletten izleyiciyi yakalayan çok kapsamlı bir repertuar hazırladı. 2007 yılında, 2012 yılına kadar yaptığı İzmir Devlet Senfonisi Genel Müzik Direktörlüğü görevine atandı. 2013-2015 yılları arasında Mersin Devlet Opera ve Balesi'nde, 2015’ten bu yana İzmir Devlet Opera ve Balesi'nde görev yapan Yazıcı 2014 yılından bu yana Olten Filarmoni Orkestrası’nın müzik direktörlüğü görevini sürdürmekte ve 2020-2021 sezonu itibarıyla Karşıyaka Oda Orkestrasının (KODA) Sanat Direktörlüğünü yapmaktadır.

Nil Kocamangil, çello
1989 yılında Istanbul’da doğan, jenerasyonunun önde gelen viyolonsel sanatçılarından Nil Kocamangil, solist ve oda müzisyeni kimliği; kuvvetli, yoğun ve usta yorumu ile şimdiye dek hem dinleyicilerin ve hem de yerli-yabancı basının beğenisini kazandı. 

Orkestra ile ilk konserini 15 yaşında veren sanatçı daha sonra viyolonsel repertuvarının başlıca eserlerini yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere; Concertgebouw Chamber Orchestra, Kurpfälzisches Kammerorchester, Bilkent Senfoni Orkestrası, Tekfen Filarmoni Orkestrası, Sandnes Symfoniorkester, Mannheimer Philharmoniker, Sinfonietta Köln, Olten Filarmoni, Oberbergisches Kreises Symphonie Orchester, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Antalya Senfoni Orkestrası, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası gibi birçok önemli orkestra eşliğinde seslendirdi. 

Kocamangil; Hırvatistan’daki “Antonio Janigro Uluslararası Viyolonsel Yarışması” nda 3.lük ve Jüri Özel Ödülü, Bulgaristan’daki “Uluslararası Alman ve Avusturya Müziği Yarışması“ nda 1.lik ve Alman Dostluk Özel Ödülü, İtalya’daki “Uluslararası Genç Müzisyenler Yarışması” nda 1.lik ve Jüri Özel Ödülü “Canetti Uluslararası Müzik Festivali” nde 1.lik ödülü, Avusturya’daki “Liezen Uluslararası Viyolonsel Yarışması” nda 3.lük ödülü ve Almanya’daki “Leipzig Oda Müziği Yarışması” nda 1.lik ödülünü kazandı. Ayrıca Fransa’daki “Maurice Ravel Uluslararası Müzik Akademisi” ne katıldığı iki ayrı senede Prix du Musée Bonnat Ödülü ve Saint Jean de Luz Rotary/Lions Kulübü ödüllerine layık görüldü. 

l’Auditorium de Fondation Louis Vuitton Paris, Concertgebouw Amsterdam, Philharmonie im Gasteig München, Tonhalle Düsseldorf, Cite de la Musique Paris, Gewandhaus Leipzig, Rosengarten Mannheim, Theater Odeon Zwolle, Theatre de Vest Alkmaar, Theatre du Chatelet Paris gibi dünyaca ünlü salonlarda verdiği konserlerin dışında; solist ve oda müzisyeni olarak “Verbier Festivali”, “İstanbul Müzik Festivali”, “Dvorak Festival”, “Ankara Uluslararası Müzik Festivali”, “D-Marin Turgutreis Uluslararası Müzik Festivali”, “Athens & Epidaurus Festival”, “Norwegian Youth Chamber Music Festival”, “Euregio Musik Festival”, “Amsterdam Oda Müziği Festivali”, “Sommer-Schlosser-Virtuosen”, “The Holland Music Sessions & Festival” gibi seçkin festivallere davet edilen sanatçı, Avrupa ve Amerika’da olmak üzere birçok konser verdi. Ayrıca Tedi Papavrami, François-Frederic Guy, Isabelle van Keulen, David Grimal, Oliver Triendl, Calidore Quartet, Borusan Quartet, Alexander Hülsoff gibi birçok önemli sanatçı ile beraber sahne aldı. 

2015 yılında The Holland International Music Sessions tarafından “New Masters on Tour” konser serisi için seçilen sanatçı, Hollanda da başta “Concertgebouw Amsterdam” da olmak üzere bir resital turnesi verdi. Ayrıca Kasım 2015'te çıkmış olan “Träumerein” adlı CD için Mannheim Filarmoni Orkestrası ve şef Boian Videnoff eşliğinde C. Saint-Saens’ın “Kuğu” adlı eserini solist olarak kaydetti. 2012 konser sezonunda ise Almanya’daki Hagen Tiyatrosu Balesi’nin “Bach Tanzt” adlı prodüksiyonu kapsamındaki temsillerde J. S. Bach’ın viyolonsel süitlerini canlı olarak seslendirdi. 

Sanatçı Verbier Festival Akademisi ve Kronberg Akademi Masterclassları başta olmak üzere birçok akademi ve workshop da Gary Hoffman, Frans Helmerson, Yo-Yo Ma, Jens Peter Maintz, Lawrence Lesser, Lluis Claret, Amit Peled, Maria Kliegel, Steven Isserlis, Philippe Müller gibi birçok tanınmış viyolonselci ile çalışma fırsatını yakaladı. Ayrıca oda müziğine olan büyük tutkusu dolayısıyla Gabor Takacs-Nagy, Pavel Gililov, Natalia Prischepenko (eski Artemis Quartet üyesi), Hortense Cartier-Bresson, Paul Katz, Klaus Hellwig, James Buswell, Vladimir Mendelssohn ve Ebene Quartet üyeleri gibi birçok sanatçı ile çalıştı.

Nil Kocamangil 9 yaşında başladığı solo viyolonsel eğitimini yüksek lisans sonuna kadar sırasıyla Dilbağ Tokay (MSGSUDK); Claus Kanngiesser (Hfmt Köln); Marc Coppey (CNSM de Paris) ve Gautier Capuçon’un (Classe d’Excellence de Violoncelle - FLV Paris) viyolonsel sınıflarında tamamladı. Ayrıca Itamar Golan (CNSM de Paris) ve Miguel Da Silva’nın (Ysaye Kuartet, CRR de Paris) sınıflarında tamamladığı piyanolu trio ve yaylı kuartet eğitimleri üzerine oda müziği yüksek lisans diplomaları da aldı. Haziran 2019’da, Prof. Peter Bruns ile Hochschule für Musik und Theatre “Felix Mendelssohn Bartholdy” Leipzig, Almanya’daki doktora eğitimini onur derecesi ile tamamlayan sanatçı, mezuniyetinin hemen ardından 2019-2020 öğretim yılında aynı kurumda öğretim elemanı olarak çalıştı. Ayrıca Türkiye ve Hollanda’daki çeşitli masterclasslarda eğitmenlik yaptı.

Eğitim hayatı boyunca Tekfen Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Dr. F. Nejat Eczacıbaşı Vakfı, Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD), Borusan Kocabıyık Vakfı, Sinfonima Vakfı/Mannheim (enstrüman), Yehudi Menuhin Live Music Now, ProQuartet, Association des Jeunes Talents, Werner Richard - Dr. Carl Dörken Vakfı, Villa Musica Rheinland-Pfalz ve özel sponsorlar tarafından desteklendi. Bunlara ek olarak; 2015-2017 yılları arasında çalışmalarını Düsseldorf Senfoni Orkestrası’nda (Deutsche Oper am Rhein) akademist/stajer olarak, Nikolaus Trieb’in mentorlüğünde sürdürdü.

Nil Kocamangil 2021 yılından beri “Akademi Festival İstanbul” adı altında Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenen “İstanbul Uluslararası Oda Müziği Festivali” ve “İstanbul Uluslararası Müzik Akademisi”nin Kurucusu ve Genel Sanat Yönetmeni olmasının yanı sıra, Tekfen Filarmoni Orkestrası’nda viyolonsel grup şefi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Sanatçı özel bir destek ile edindiği 19. yüzyıla ait bir viyolonsel kullanmaktadır.

Galeri

video cover image Video
Karşıyaka Oda Orkestrası
İbrahim Yazıcı
Nil Kocamangil