Instagram
Facebook
Önceki Etkinlik Sonraki

EU CHAMBER ORCHESTRA
100.00 TL - 80.00 TL - 60.00 TL - 40.00 TL

Tarih: 27 Nisan 2023, Perşembe - Saat: 20:00

CSO Ana Salon
Talatpaşa Bulvarı No: 38 Opera – Ankara

Etkinlik Tamamlandı!

27 Nisan, Perşembe
CSO Ana Salon, 20.00


EU Chamber Orchestra
Darragh Morgan,
direktör

Hande Küden, keman

 

J. Haydn                  Senfoni No:26
W. A. Mozart Keman Concerto  5

                           ***

G. Holst                   St Paul's Suite Do Major, Op. 29, No. 2
E. Eryılmaz Bolulu Ama Rasim
W. A. Mozart     Senfoni No. 29  La Majör, K. 201

 

European Union Chamber Orchestra
EUCO ilk konserlerini 1981'de verdi ve kısa sürede Avrupa Birliği'nin müzik elçisi olarak dünya çapında bir ün kazandı. 1992'den 2011'e kadar Avrupa Komisyonu'nun yardımı ile Güney ve Doğu Asya, Kuzey, Güney ve Orta Amerika, Kuzey Afrika ve Orta Doğu'yu kapsayan konserler verdi. Konserler Ürdün Kraliçesi Noor, Belçika Kralı ve Kraliçesi ve kendi Patronu İspanya Kraliçesi Sofia'nın huzurunda yapılanları da içeriyordu. 1999'da EUCO, Kamboçya Kralı Sihanouk'un 77. doğum günü anısına Phnom Penh'deki Kraliyet Sarayı'nda bir konser verdi ve 2000'de Bangkok'ta Prenses Galyani'nin doğum gününde çaldı.


EUCO, Avrupa Delegasyonlarının daveti üzerine Güney Amerika'yı yedi, Meksika'yı dokuz kez gezdi ve 1996'da Belize ve Küba'da konserler veren ilk "Avrupalı" Orkestra oldu. 1997'de EUCO'nun Kanada turunda John Cabot'un karaya çıkışının 500. yılını kutladı ve 1998'de EUCO, Hindistan'ın bağımsızlığının 50. yılı ve İngiltere'nin AB Başkanlığını kutlamak için Hindistan’da konserler verdi.. Düzenli olarak geri döndüğü diğer ülkeler arasında Şili ve Peru, Sri Lanka, Tayland ve Vietnam var. Bugüne kadar 73 ülkede konserler vermiştir. Glasperlenspiel, Mecklenburg Vorpommern, Emilia Romagna, Flanders, Echternach ve Bodensee gibi uluslararası festivallerde yer aldı.

EUCO sık sık Almanya, Baltık Ülkeleri, İtalya, Hollanda,İspanya ve Türkiye’de konserler veriyor.

EUCO, örneğin Cyprien Katsaris, Lazar Berman, Mischa Maisky, Igor Oistrakh, James Galway, Ivo Pogorelich, Gil Apap, Alison Balsom ve Emma Johnson gibi birçok seçkin sanatçıyla sahne aldı. Nicola Benedetti, EUCO ile Birleşik Krallık'ta sık sık turneye çıktı, örneğin 2012'de prestijli büyük konser salonlarında Noel konçertoları seslendirdi.

Orkestra, Avrupa'nın önde gelen bestecilerinden eserler sipariş etti. ASV, Hyperion, Koch ve Naxos dahil olmak üzere çeşitli plak şirketlerinden 23 CD kaydına sahiptir. 2008'de Orchestra's Haydn CD'si Gramophone'da “Editörün Seçimi” oldu ve Mozart'ın 2013'teki müzik yayını Temmuz'daki International Record Review'da “Üstün Ödül” aldı.
 

Darragh Morgan, direktör

İrlandalı kemancı Darragh Morgan, Wigmore Hall, Aldeburgh Festivali, Maerzmusik Berlin, Huddersfield Çağdaş Müzik Festivali, BBC Proms, Osterfestival Tirol, Bang on a Can Marathon New York, National Sawdust, Philips Collection Washington DC, Pekin Modern Müzik Festivali ve Şangay Oriental Arts Centre'da solo ve oda müzisyeni olarak yer almıştır.

İrlanda Ulusal Senfoni Orkestrası, Ulster Orkestrası, Johannesburg Filarmoni, İstanbul Senfoni Orkestrası ve aynı zamanda düzenli olarak direktörlüğünü yaptığı Avrupa Birliği Oda Orkestrası ile konçertolar seslendirmiştir.

Darragh, Londra Sinfonietta, Ensemble Modern, Les Siecles, The Philharmonia ve Aurora Orkestrası'na başkemancı olarak davet edilmiştir. Birçoğu Diaspon D'or ve Gramophone Ödülleri alan 50'den fazla albüm kaydetmiş, Scanner ve Mira Calix, Gerald Barry, Donnacha Dennehy ve Michael Finnissy gibi farklı bestecilerle çalışmıştır. Darragh, ünlü Fidelio Trio'nun kemancısı ve The Smith Quartet'in eski bir üyesidir. Giuseppe Rocca'nın 1848 yapımı bir kemanını çalmaktadır.

Hande Küden, keman
1992 Adana doğumlu Hande Küden, lisans eğitimini, 9 yaşında keman sınıfına başladığı Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda tamamladı. Hanns Eisler Berlin Müzik Akademisi’nde yüksek lisans yapan ve Stephan Picard’ın öğrencisi olan Küden, 2. Ulusal Gülden Turalı Keman Yarışması’nın orta kategorisinde, 14. Uluslararası Genç Müzisyenler Oda Müziği Yarışması ve Necdet Remzi Atak Keman Yarışması’nda birincilikler kazandı. 2011 yılından bu yana üyesi olduğu Lepidus Kuartet ile de Yaşar Üniversitesi 3. Oda Müziği Yarışması’nda birinci olan Küden, Hüseyin Sermet ve Efe Baltacıgil ile birlikte Beethoven’ın Triple Konçerto’sunu Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası eşliğinde Berlin Konzerthaus ve Beethovenfest Bonn’da seslendirdi.

Solist olarak Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Türkiye-Ermenistan Gençlik Orkestrası ve başka birçok orkestra eşliğinde çalan Küden, İstanbul-Essen Gençlik Orkestrası’nda konsertmeister olarak, Türkiye - Almanya Gençlik Orkestrası’nda ise ikinci keman grup şefi olarak görev aldı.

18 yaşındayken Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın sınavlarını birincilikle geçerek bu topluluğa katıldı. 2012’de de Deutsche Symphonie Orchesterakademie’nin sınavını kazanarak burada orkestra üyesi olmaya hak kazanan genç kemancı Rusya, Tataristan ve Almanya’da resitaller verdi.

Andante dergisinin 2014 yılında beşincisini düzenlediği Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde ‘Yılın Genç Müzisyeni’ ödülünü kazandı.

Berlin Filarmoni Orkestrası sanatçısı da olan Küner birinci keman grubu asil üyeliğine orkestra müzisyenlerinin oylarıyla seçildi.

Galeri

video cover image Video
EU Chamber Orchestra
EU Chamber Orchestra
Hande Küden