Instagram
Facebook
Önceki Etkinlik Sonraki

ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SENFONİ ORKESTRASI
Salon 200.00 TL - Balkon 150.00 TL

Tarih: 4 Nisan 2024, Perşembe - Saat: 20:00

MEB Şura Salon
Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Cd Milli Eğitim Bakanlığı Beşevler Kampüsü Yenimahalle/Ankara

Etkinlik Tamamlandı!

 

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası
Ender Sakpınar,
şef
Özberk Miraç Sarıgül, gitar

 

C. R. Rey

Gitar Konçertosu

 

         Özberk Miraç Sarıgül, gitar

 

***

B. Smetana

Moldau

A. Borodin

Poloveç Dansları

 

 

 

         

Ender Sakpınar, şef

1978 yılında, Ankara Devlet Konservatuarı, kompozisyon bölümünü Prof. Ercivan SAYDAM'ın öğrencisi olarak bitirdi. Aynı yıl gittiği Fransa'da "Ecole Normale de Musique d Paris"den, yüksek armoni, kontrpuan, füg dallarından ve 1982 yılından itibaren dört yıl süreyle de, Fransız Hükümetinin burslusu olarak aynı okulun orkestra bölümünden, birincilik ödülü alarak mezun oldu. Aynı dönemde Paris’de bulunan Rueil / Malmaison Devlet Konservatuarında orkestra şefliği dalında yaptığı çalışmalar ile “vermeli” madalyası kazandı. Fransız Hükümeti’nin burslusu olarak İtalya ve Fransa’da katılmaya hak kazandığı çeşitli staj ve seminerlerde Devos, Dervaux, Ferrara ve Giulini gibi ünlü şeflerle çalıştı. Sanatçı Paris’de bulunan “Pasdeloup Senfoni Orkestrası”ndaki asistanlık görevinin yanı sıra; 1983 yılında Kültür Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nın finanse ettiği “Ensemble International de Paris Orkestrası”nı kurdu. Aynı orkestra ile çeşitli radyo, televizyon programlarına katıldı ve plak kaydetti. Başta Paris olmak üzere Fransa, İtalya, İsveç, Portekiz, Japonya, Malta, Meksika, Avusturya, Brezilya, Amerika ve Türkiye’de çeşitli konserler ve festivallere konuk olarak katıldı.

Venedik’de Rai 3 televizyon kanalının, Avrupa ülkelerine canlı olarak yayınlandığı “Omaggio Venezza” festivalinin açılışına yaptı. Bu ülkelere gerçekleştirdiği turnelerde çok sayıda konserler yönetti.

1987 yılından bu yana İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın şefi olarak görev yapmakta olan Sakpınar,1991 yılından bu yana Stockholm Folk Operası konuk şefliği görevini de sürdürmektedir. Usulca Academic Choir, L’orchetre National de Toulouse, Venedilk Oda Orkestrası, San Remo senfonu Orkestrası, Sicilya Senfoni Orkestrası, Monterry Senfoni Orkestrası, Milano vox Aurae Orkestrası, Taranto Senfoni Orkestarsı, Mediterrancan Filarmoni, Classical Symph of Maderia, gibi topluluklarla konserler kuran Sakpınar, 1999 yılında kurduğu “Enka Sinfonietta”nın da genel Müzik Direktörü ve Orkestra Şefliği görevinde bulunmuştur.

Sanatçının yönetiminde konser veren solistlerden bazıları; Mintcho Minchev, David Garingas, Viktor Pikaizen, Alexander Rudin, Peter Katin, Konstantin Kulka, Jiri Barta, Radion Azarkin, Vaclav Hudacek, Liana İsakadze, György Sandor Tedi Papavrami, Vladimir Ovchinkov, Luis Bacalov, Alexander Markov, İdil Biret, Hüseyin Sermet, Ayşegül Sarıca, Suna Kan, Gülsin Onay… Halen, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası’nda, Orkestra Şefi ve Sanat Danışmanlığı Görevini Sürdürmektedir.

Özberk Miraç Sarıgül, gitar

Sarıgül (2000), 2010 yılında Soner Egesel ile klasik gitar çalışmalarına başladı. 2012 yılında eğitime profesyonel olarak devam etmek için Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Hazırlık Ortaokulu’na tam burslu olarak kabul edildi. Ortaokul, Lise ve Lisans eğitimine de orada devam etti. Yurtiçinde ve yurtdışında bir çok konser vermesinin yanında ulusal ve uluslararası yarışmalara da katıldı.

Bu yarışmalardan bazıları;
Hacettepe Üni. Ankara Devlet Konservatuarı 2. Ulusal Klasik Gitar Yarışması,
Guitar Art 17.International Guitar Festivali Beograd – Serbia,
Montenegro International Guitar Festival 2020 Pro Category,
Sarajevo International Guitar Competition 2020 yarışmalarında ikincilik,
İstanbul 2. Uluslararası Cemal Reşit Rey Klasik Gitar Yarışması,
3. International İstanbul Classical Guitar Festival Yarışması,
Hacettepe Üni. Ankara Devlet Konservatuarı 3. Ulusal Klasik Gitar Yarışması,
5. International Istanbul Guitar Festival Yarışması,
Estonia Lions – Thomas Kuti European Classical Guitar Competition,
2020 Florida Guitar Foundation’s Virtual Competition Intermediate Division,
Sarajevo International Guitar Competition 2020,
Esteve International Guitar Competition 65 Year Anniversary 2022, birincilik elde ettiği dereceler arasındadır.

Leo Brouwer, Marco Socias, Pepe Romero, Aniello Desiderio, Hopkinson Smith, Marcin Dylla, David Russell, Hubert Kappel, Scott Tennant, Costas Cotsiolis, Zoran Dukic, Pavel Steidl, Marco Meloni, Goran Krivokapić, Lorenzo Micheli, Enno Voorhorst, Danijel Cerović, Darko Karajić, Mathias Seidel, Christian Lavernier, Rovshan Mamedkuliev, Dale Kavanagh, Thomas Kirchhoff, Thomas Offermann, Gabriel Guillen, Marko Topchii, Petrit Çeku ve daha bir çok sanatçının ustalık sınıflarına aktif olarak katıldı.

2017 yılında BSO ile Erzurum turnesine çıkmasının ardından, 2018 sezonunda da Bilkent Konser Salonu’nda Joaquin Rodrigo-Concierto de Aranjuez eserini seslendirdi.2019 Mayıs ayında BGSO ile yine Joaquin Rodrigo’nun Fantasia Para un Gentilhombre konçertosunu seslendirdi.

Her yıl çeşitli festivallere ve konserlere davet edilen sanatçı 2018 yılında 8. Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde “18 Yaş Altı;Yılın Genç Müzisyeni“ ödülüne layık görüldü.

2019 yılında ise Lions Avrupa Müzik Yarışması Türkiye Finalinde 1. seçildi. 23 ülkenin kendi yerel seçmelerinde 1. Seçilen gitaristler, 2019 ekim ayında Estonya’nın başkenti Tallinn’de düzenlenen yarışmada ülkelerini temsilen yarışmaya katıldılar. Sarıgül, Türkiye’yi temsil edip, 1.lik ödülüne layık görüldü ve 18-23 yaş arası ‘’Avrupa’nın en iyi gitaristi’’ seçildi. Ödül töreninde ise “Robert Jurjendal – April Suite” eserinin dünya prömiyerini gerçekleştirdi.

2021 sezonunda Eurostrings sanatçısı seçilip, ilk ve tek Türk sanatçıları olarak Avrupa turnesine çıktı. Bu turne kapsamında;

-Hırvatistan - Zagreb Guitar Festival
-Viyana - International Guitar Festival Rust,
-Hollanda -  Twents Gitaarfestival,
-Fransa - Paris International Guitar Festival,
-Saraybosna – Sarajevo International Guitar Festival’de konserler, söyleşiler ve ustalık dersleri verdi.

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'nde Lisans 4. sınıfta, tam burslu olarak Kağan Korad ile eğitimine devam eden Sarıgül, gitar kariyerini hâlen aktif olarak sürdürmektedir.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası

Eskişehir'in son yıllarda büyük bir ivme ile artan kültür ve sanata yatırımlarının en önemli halkalarından birini 2001 yılında kurulan Senfoni Orkestrası oluşturmaktadır. Genç yeteneklerin keşfi ve istihdamı noktasında ülkemizin önemli kaynaklarından biri olan Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nin kurucu rektörü ve Büyükşehir Belediye Başkanı Prof.Dr. Yılmaz Büyükerşen'in gayretleri ve talimatı sonucu kurulan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, verdiği olağan haftalık senfonik konserlerin yanı sıra, her yıl düzenlenen “Opera Günleri”nde opera orkestrası olarak da faaliyet göstermektedir.

2002 yılında kurulan orkestranın orkestra şefi ve müzik direktörü Ender SAKPINAR’dır.

Günümüze dek birçok yerli ve yabancı orkestra katılımları ile yurtiçi ve yurtdışında çeşitli konserler gerçekleştiren orkestra, 1500’ün üzerinde konser ve temsille yaklaşık bir milyon dinleyiciye ulaşmıştır. Orkestra bugüne kadar yurtiçi ve yurtdışında (Amerika, Yunanistan, Bahreyn, Tataristan, Kıbrıs, İstanbul, İzmir, Ankara, Mersin, Antalya, Denizli, Muğla, Bolu…) Turne ve davetli olduğu festivallerde konserler vererek 68.000 dinleyiciye ulaşmıştır. 62 kadrolu sanatçıdan oluşan orkestra, eserlerin niteliğine göre takviye sanatçılara da konserlerinde yer vermektedir.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin 2004 yılında yaptığı protokolle başlayan iş birliğiyle orkestra, günümüze dek 94 opera ve bale temsili ile 80.000 dinleyici ve izleyiciye ulaşmıştır.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, haftalık olağan konserlerinin yanı sıra çocuklar ve aileleri için çoksesli gösteri, anlatımlı konserler, resitaller ve oda müziği konserleri gerçekleştirmektedir. Çatısı altında konser, opera, tiyatro, sergi ve toplantı salonları bulunduran belediyemiz 2001/2002 konser sezonundan bu yana, 500 kişilik Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Kültür Sarayı, 1200 kişilik Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi, 200 kişilik Büyükşehir Sanat Merkezi sahnelerinde faaliyetlerini sürdürmektedir.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası 2013 yılı Donizetti Klasik Müzik Ödülleri kapsamında “Yılın Orkestrası” ödülü, 2020 yılı Baksı Kültür Sanat Vakfı Anadolu Ödülleri “Gösteri Sanatları” ödülü ve Eskişehir Sanat Derneği tarafından birçok kez ödüle layık görülmüş ve son olarak “2023 Eskişehir Müzik Ödülü” de dahil pek çok ödül almıştır.

Galeri

video cover image Video
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası
Özberk Miraç Sarıgül
Ender Sakpınar