Instagram
Facebook
Önceki Etkinlik Sonraki

ANIELLO DESIDERIO & ZORAN DUKIC GİTAR İKİLİSİ
125.00 TL - 100.00 TL / Öğrencilere 25.00 TL indirimlidir

Tarih: 9 Nisan 2023, Pazar - Saat: 20:00

Bilkent Konser Salonu
Üniversiteler 1598. Cd. No:1 Bilkent Çankaya/Ankara

Etkinlik Tamamlandı!

9 Nisan, Pazar
Bilkent Konser Salonu, 20.00


Aniello Desiderio & Zoran Dukic Gitar İkilisi

 

A. Piazzolla                         Zita, Whiskey, Escolaso
E. Granados                       Oriental
I. Albeniz  Mallorca
  Rumores de la Caleta
J. Rodrigo      Tonadilla
               Allegro, 
               Andante, 
               Allegro vivace

                                         ***

S. Goss                                Cocktail List
S. Assad    Tahhiia li Ossoulina

 

 

 

 

 

Etkinlik Sponsoru            

Aniello Desideriox
1971 Napoli doğumlu Aniello Desiderio 8 yaşında verdiği ilk konserde çok karmaşık pasajları ve en akrobatik arpejleri bile öyle inanılmaz bir hız ve doğrulukla çalar ki eleştirmenler “Gitarın Orpeus’u” adını takarlar.

Desiderio ileriki yıllarda 12 ulusal ve uluslararası yarışmada birincilik kazanmıştır. Ales-sandria Konservatuvarı’nı bitirdikten sonra, Guerrero, Tárrega ve Havana müziklerini Avrupa, Asya, Amerika ve Endonezya’da çalarak kariyerine devam eder. 

1999’da Almanya’nın ARD/Bayerischer Rundfunk (BR) televizyonu Desiderio ve müzik hayatı hakkında bir belgesel çeker. Daha sonra Almanya’nın çeşitli TV kanallarında programlarda katılır. Bu yayınlardan biri de Maestro Lorin Maazel’in 70. yıl gala konserinde gerçekleşir. Maestro usta İtalyan gitarist için şu sözleri  söyler: “Çocukluğumdan beri gitarı severim ve dinlerim. Ama bu çalgının gerçek sesini  şimdi öğrendim.”  Yine 1999’da Alman Radyosu DLF ve Bremen Müzik Festivali’nden Yerleşik Sanatçı Ödülü’nü alır.

2010 yılında Aniello, efsanevi klasik gitarist Angel Romero ile J. Rodrigo'nun “Concerto Madrigal”ini seslendirdi. O zamandan beri International Academy for Mozarteum'da (Salzburg, Avusturya) yaz ustalık sınıfı dersleri veriyor. Ünlü gitarist John McLaughlin, “Hırsızlar ve Şairler” Konçertosu'nun Avrupa Prömiyeri için Desiderio'yu seçti. Avellino'daki (İtalya) Müzik Üniversitesi'nde halen profesördür.

Daha önce ülkemizde konserler vermiş olan sanatçı 33.Festivalimizde kardeşleriyle birlikte ANIELLO DESIDERIO OUARTETTO FURIOSO’ olarak çalmışlardı.

Zoran Dukic
Zamanımızın en seçkin klasik gitaristlerinden biri olan Dukic solist ve orkestra eşliğinde gerçekleştirdiği konser performansları, hem dinleyiciler hem de eleştirmenler üzerinde kalıcı etkiler bırakmaktadır. Barselona'daki Palau de la Musica, New York'taki Carnegie Hall, Amsterdam'daki Concert Gebouw ve Moskova'daki Tchaikovsky Hall gibi dünyanın en prestijli konser salonlarında çalan günümüzün en önemli klasik gitaristleri arasında gösterilmektedir.

Zagreb Müzik Akademisi'nden Darko Petrinjak ile mezun oldu ve eğitimini Köln'deki Hochschule für Musik'te Hubert Käppel ile tamamladı.

"Güç gösterisi" yarışma yıllarında (1990-1997) Zoran Dukic, Granada ve Palma de Mallorca'da hem "Andrés Segovia" yarışmalarını kazanan tek gitarist olarak şaşırtıcı sayıda yarışma kazandı. Çok çeşitli müzik dönemleri ve tarzlarında hayret verici bir ustalık sergileyerek, diğerlerinin yanı sıra "Fernando Sor", "Manuel Ponce", "Manuel de Falla", "Francisco Tárrega"ya adanmış yarışmaları da kazandı. Kraliyet Ailesi tarafından himaye edilen Madrid'deki en büyük İspanyol gitar yarışmasında, birincilik ödülüne ek olarak, İlk kez İspanyol olmayan birine verilen  "İspanyol müziğinin en iyi yorumu" özel ödülüne layık görüldü. Müzik yoluyla iletişim kurma konusundaki doğal yeteneğinin apaçık bir kanıtı olarak pek çok yarışmada seyirciler tarafından halk ödülüne laik görüldü. 

5 kıtadaki performansları, birçok besteciye eserlerini ona adamaları için ilham verdi. Ayrıca tüm Bach programlarıyla turneye çıktı, ud, keman veya çello süitlerinin tam döngülerini icra etti. J. S. Bach'ın müziği, hala müzik hayatının odak noktasıdır.

Son derece hevesli ve kendini öğretmeye adamış biri olarak, pedagojik faaliyetleri de aynı derecede etkileyici. 1997'den beri Lahey'deki Kraliyet Müzik Konservatuarı'nda profesör ve Avrupa'nın en başarılı derslerinden birine sahip. Çok aktif bir oda müziği icracısı olarak, Avrupa Gitar Dörtlüsü, Hırvatistan Gitar Dörtlüsü ve Aniello Desiderio ikilisinin kurucu üyesidir.

Galeri

video cover image Video
Aniello Desiderio & Zoran Dukic Gitar İkilisi
Aniello Desiderio & Zoran Dukic Gitar İkilisi